Kamban – 看板 – poutač, cedule
Každé tradiční dódžó má svou tvář. Myslím tím tedy ceduli, podle které poznáte, že jde o místo, kde se cvičí bojová umění. Této ceduli se obecně (v japonštině) říká kamban.
Ačkoliv se pochopitelně fantazii meze nekladou, ta dódžó, která se snaží jít v duchu původních tradic mají u vchodu svislou dřevěnou ceduli s jednoduchým nápisem. Mluvím samozřejmě o Japonsku.
Dódžó mého senseie vypadá zvenku takto:
Původní karate, nebo třeba Kjokušin, tradiční vzhled cedule dává jasně najevo, co se v dané budově děje:
Zdaleka však nejde jenom o karate. Japonské původní korjú styly daly těmto poutačům tvar a karate se jimi pouze inspirovalo…
Nutno však podotknout, že takových míst už je i v Japonsku málo a stále ubývají. Tradiční vzhled ustupuje modernímu pojetí a co si budeme povídat, poutač musí především poutat. Dřevěný kamban takovou úlohu plní jen málo a proto je čím dál víc k vidění spíš moderní design. Mnoho okinawských dódžó se vydalo jakousi střední cestou a na Okinawě je nejčastěji k vidění strohá jednobarevná cedule, která plní svůj účel a přitom zachovává jakýsi nádech starého tradičního budódžó.
I naše pražské dódžó potřebovalo poutač. Hrozně rád bych sice měl zvenku na zdi svislou dřevěnou ceduli se znaky napsanými tlustým štětcem, ale vzhledem k tomu, že podobný zvyk je v našich končinách neznámý, nemělo by to vůbec žádný smysl. Možná jí tam časem doplním jenom pro ten pocit 🙂 Jako učinný poutač se ale myslím více osvědčí něco takového:
Tak a na závěr: Kdo mi řekne (spíš napíše) co je na jedné z těch fotek divného (prostě to nesedí a nedává smysl jako cedule u dódžó), má u nás měsíc cvičení zdarma 😀
J.Č.
Já myslim, že…
Z článku…..cedule dává jasně najevo, co se v dané budově děje….
Vzhledem k tomu že na Okinawě je více stylů, tak když neznám kanji, tak nevim, jaky styl se v tomto dojo vlastně vyučuje 🙂
Těsně vedle! Ale šlo přímo o obsah nápisu na jedné z cedulí a bez znaků to nejde uhádnout… 🙂