Jak začít s karate?

Rozhodnout se a začít s karate není jednoduché. Člověk má spoustu pochybností o sobě i výběru klubu…

Dilema může začít už tak, že hledáme vlastně kompromis. Nikdo nechce cvičit v klubu, kde spíš než o karate, jde o dobrou zábavu. Kde se moc nezpotíte a trénink na vás nebude vidět ani za několik let. Druhý extrém je všemi obávaný klub, kam se lidé bojí přijít, aby nedostávali pravidelně nařezáno od holohlavých hromotluků… 🙂

Pokud se jednou rozhodnete pro bojové umění, je samozřejmě nutné počítat jak s fyzickou námahou, tak s nějakou tou modřinou. Strach z takových modřin ale není na místě. Už jste se doma někdy nakopli o futra dvěří? To je podle mně mnohem horší bolest, než dostat ránu v rukavici, navíc přes přilbu 🙂 Důležité je však především to, že lidské tělo i mysl se dokáží přizpůsobit téměř všemu, když jim k tomu dáme možnost. Trénink je postupný a na člověku musí být vidět zlepšení. Pokud přijdete do klubu a na prvním tréninku se vás pokročilí pokusí seřezat jak žito a vysvětlovat to nějakým „filtrem na nováčky“, můžete se s klidným svědomím otočit a už tam nikdy nepřijít.

Můj učitel mi jednou řekl, že zodpovědnost za zlepšení se v karate leží ze 70% na učiteli a 30% na cvičenci. Já s tím rozhodně souhlasím a stejně jako on ale musím hned dodat, že jedinou podmínkou pro žáka je přijít na trénink. Častěji než jednou za měsíc! Zbytek už zařídíme v dódžó.

To samé platí i při rozhodování se, jestli vůbec začít. Máte vlastně jenom dvě možnosti. Klást si doma spousty otázek, jako např. jestli na to nejsem moc starý, jestli ten trénink vydržím, jestli se nemám radši doma rok protahovat a dělat kliky než začnu, jestli na mě na tréninku nebudou zlí… Druhá možnost je sebrat se a jít se podívat na trénink.
Taky jsem si tím prošel. Taky jsem váhal a když jsem se konečně vypravil poprvé na karate, 3x jsem obešel dódžó, než jsem se odhodlal vejít. A nikdy jsem nelitoval 🙂

Takže k těm otázkám 🙂

Na karate není starý nikdo, pokud se na to cítí. Pokračovat lze i do vyššího věku, bez ohledu na to, od kdy dotyčný cvičí.

Trénink možná ze začátku bude náročný. Karate obsahuje spoustu pohybů, na které v běžném životě nenarazíte a je to pro tělo nový druh zátěže… ale tělo si zvykne a zesílí, proto nakonec cvičíme.

Příprava před prvním tréninkem karate není vůbec nutná. Každé (opravdové karate) bojové umění by mělo obsahovat důkladnou rozcvičku, postupné rozumné posilování (zařvat na žáky „100 kliků a 100 dřepů!“ umí každý, takový trenér ale za moc nestojí), strečing atd. Sparring do krve na prvním tréninku je hloupost.

Otázka typu „za jak dlouho to půjde použít v praxi?“ je složitá. Záleží na vás, tedy na tom, jak často na trénink přijdete. Někdo vykazuje výrazný pokrok už po půl roce, někdo je věčný začátečník, když necvičí pravidelně. To ale přece platí všude, pokud se přihlásíte na tanec a nebudete chodit cvičit, pošlapete partnerku stejně i po 10 letech 😉
Také však můžeme říct, že základní pojem o boji získá člověk poměrně rychle. Jde o několik základních úderů, volnost a pohyblivost postoje a především cit pro vzdálenost (ma-ai) a načasování techniky.

A na druhou stranu. Pokud se vypravíte do klubu karate a začnete trénovat, časem se dočkáte zesílení těla, zlepšení soustředění, zdravého sebevědomí a nových přátel a třeba i semináře v Zemi vycházejícího slunce. To za propocené karategi stojí.

Nahlodal jsem vás? Fajn, mrkněte sem: www.bujutsukan.cz 😉

J.Č.

Líbil se Vám článek? Zvažte, prosím, podporu blogu a staňte se patronem.
Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Jak začít s karate?

 1. Honza T. říká:

  Opet paradni clanek 🙂 Ja se pro karate rozhodl, vybral si dódžó a nelituji toho. Akorat se stalo to, ceho jsem se tak trochu obaval. Po letech nesportovani si telo musi na pravidelnou namahu nejprve zvyknout, cili druhy den po treninku se nekdy nemuzu poradne pohnout, natazeny sval, namozeny krk, modriny z kotekitae apod., cili chodim zatim tak 1-2x tydne, ac bych jinam mel cas klidne 4x. Ale to je samozrejme ciste muj problem, telo si proste musi zvyknout a dostat se do kondice. Snazim se tak cvicit alespon trochu doma.

 2. admin říká:

  Díky za zpětnou vazbu. Tělo si rychle zvykne, jenom trochu trpělivosti 😉

 3. Any říká:

  Přemýšlím že bych začala s karate,ale nejsem si moc jistá.Mám dva kámoše co chodí do karate a docela mě zděsilo když mi ukazovali jak se dá vykloubit rameno 😀 Taky nevím jestli by to nebyla taky potíž když chodím na street dance,máme často soustředění a hodně vystoupení a soutěží.Tak bych chtěla poprosit o radu jestli to má cenu nebo ne.

 4. admin říká:

  Kombinace tréninku karate s jiným sportem, nebo prostě pohybovou aktivitou vůbec nevadí. Dokonce pozoruji i to, že lidé, kteří mají zkušenosti s tancem, se pak v karate zlepšují rychleji (ovládají své tělo lépe, mají dobré držení těla i cit pro rovnováhu).
  Je třeba si ale uvědomit co vlastně od tréninku karate chcete a očekáváte. Je to bojové umění, jde v něm tedy primárně o boj a technika je samozřejmě k tomu, aby způsobovala zranění (často i mnohem horší, než vykloubené rameno). Na druhou stranu je třeba říct, že nácvik takovýchto technik je bezpěčný a že si na tréninku mezi sebou kosti opravdu nelámeme 🙂
  Nakonec se dostaneme k tomu, co radím všem. Vyberte si klub a běžte se podívat na trénink. Hned uvidíte, jestli vás to osloví a jestli se budete chtít věnovat karate (v tom konkrétním klubu) dál. Vřele doporučuji ale zkusit 2-3 kluby, než se rozhodnete. Hodně štěstí 🙂

 5. Talaniel říká:

  Se synkem (7 let, já 36 🙂 jsme začali před nedávnem chodit na karate a teda já jako kancelářská krysa nejhoršího kalibru – no ze začátku maso, ale myslím, že se mi fyzická kondice zlepšuje s každým tréninkem, a co v září nešlo (= jazyk na vestě), už dnes jde 🙂 Akorát boční kopy a rozštěp moc nejdou, provaz už skoro jo 🙂 Důležité je nevzdat to a cvičit a studovat i doma (hlavně techniky a kata), protože dvě nebo tři hodiny tréninku týdně jsou málo.

 6. admin říká:

  Najít klub, který Vám vyhovuje, vytrvat v tréninku a sám si na sobě všímat zlepšení je myslím to nejlepší, co se může stát 🙂 Držím palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.