Karate na Olympijských hrách 2020

Mezinárodní olympijský výbor včera zveřejnil konečný výběr pěti sportů, které doporučí zařadit do disciplín na hrách v Tokiu v roce 2020.

Je mezi nimi i karate.
Celá karate společnost je najednou rozdělena na dva tábory. Jedni karate na Olympijádě podporují, druzí jsou proti… důvodů a názorů mají obě strany jako obvykle mnoho a já bych se nad tím velmi rád také pokusil zamyslet.

V první řadě nebuďme naivní a přiznejme si, že jde o peníze. Tedy obrovské peníze v podobě nejrůznějších dotací a podpor, vytváření národních olympijských týmů, reklamy, prodeje vybvení a kdo ví, čeho všeho ještě. Těžko přemýšlet o něčem dalším, prestiž je sice také ve hře, ale stejně se přes ní dostaneme zase k těm penězům.
Ačkoliv ke konečnému rozhodnutí MOV dojde až v srpnu 2016, různé indície začínají napovídat, že už je nejspíš dávno rozhodnuto. Spojitost mezi pořádáním OH v Tokiu a prosazením dalšího japonského sportu mezi disciplíny je zřejmá, vzduchem létají částky takových rozměrů, že zvýšení prestiže a lechtání japonského veřejného mínění (rozuměj národní hrdosti) bylo jednoduše nutností (jen nový stadión má stát cca 300 miliard jenů, tedy asi 60 mld. korun).

Další nápovědou mohou být usilovné přípravy některých organizací. Olympijské karate se pochopitelně bude řídit regulemi a pravildy JKF, neboli tzv. Zenkúrenu (tedy Zennippon karatedó renmei), největší japonské sportovní karate organizace, která historicky stojí za postupnou unifikací a systematizací kata i kumite napříč styly. V Japonsku i po celém světě sice existuje spousta dalších organizací, asociací, federací a různých jiných -ací, ale zatím to vypadá, že kdo bude chtít na Olympiádu, bude to muset řešit pěkně dohodou s JKF. V „předtuše“ věcí budoucích tak došlo k navázání spolupráce JKF s japonským Kjokušinkaikan, organizací, která se doposud vůči tzv. sundome (bezkontaktnímu) karate velmi tvrdě vymezovala. Co to bude znamenat v praxi zatím není jasné, ale pravděpodobně budou muset JKF instruktoři hostovat semináře bezkontaktního karate v Kjokušin dódžó a postupně zájemce z řad „nejtvrdšího karate“ přeorientovávat na sundome… Já se můžu tak leda usmívat a myslet si své, ale peníze jsou prostě až na prvním místě a když v Japonsku může Kjokušinkai provozovat i tzv. day care a starat se o babičky a dědečky, nějaký ten přechod k sundome už asi ani nestojí za řeč… Jak jsem však již napsal výše, podobné kroky se nedělají snadno a celá věc tak budí dojem, že o karate na OH je dávno rozhodnuto.

Kdysi jsem si s tím lámal hlavu, karate je přece tolik druhů a každý je jiný. Je tedy vůbec technicky možné je nějak sjednotit a udělat z nich olympijskou disciplínu přístupnou všem?

Odpověďí je smutná skutečnost, že k jakési unifikaci karate už dávno dochází a mě už opouští veškerý optimismus, protože je zřejmé, že jde o proces nezvratný. Ze strany karatistů není vůle cokoliv studovat, či měnit a vlastně to ani mnohdy není jejich vina, pokud jim někteří renomovaní mistři tvrdí, že je to vlastně všechno ok. Karate svět si místo zdravého soupeření a ukazování na nedostatky (což by mohlo vést k další motivaci a zlepšení na všech stranách) raději vytvořil zvláštní formu tabu. Tedy tu, že všichni cvičí správně a skvěle a že je to jen jejich vlastní pojetí a verze.
Když už nic jiného, tak dvě hlavní větvě karate (Šórin a Šórei) stojí na zcela odlišných základech, generují jinak sílu, používají jiný princip technik a dokonce i to nejjednodušší unsokuhó (přesuny) se v Gódžú cvičí jinak, než např. v Šótókanu. Když se ale podíváte na závody, žádný rozdíl patrný není. Jednou je to ten styl, podruhý jiný, ale závodníci se hýbou všichni stejně… Principy původního Gódžú-rjú se vytratily, nebo tam dost možná ani nikdy nebyly, kdo ví.
S bežnými karate nadšenci, kteří se přijdou podívat k nám do dódžó, je to bohužel stejné. Drtivá většina klubů cvičí mix Gódžú-rjú a Šótókanu, aniž by o tom sami věděli. Když se jim potom snažím vysvětlit jak funguje okinawské Gódžú-rjú, někteří se nadchnou a začnou cvičit. Jiní myslí, že lžu…

Nakonec se dostaneme k závěru, že vstupem karate na OH se toho zase tak moc nezmění. Unifikace karate probíhá už několik desetiletí a karate na Olympiádě je možná pouhým jejím vyvrcholením.

Možná, že jediné, k čemu dojde bude ještě zřetelnější kontrast mezi karate moderním a okinawským.

A to je vlastně jedině dobře 😉

J.Č.

Tokyo-2020

Líbil se Vám článek? Zvažte, prosím, podporu blogu a staňte se patronem.
Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Karate na Olympijských hrách 2020

  1. admin říká:

    Je to tak, je rozhodnuto 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.