Požár hradu Šuri

Ve čtvrtek 31. října došlo v brzkých ranních hodinách k tragédii, která poznamenala Okinawu na mnoho let. Velká část hradu Šuri byla postižena požárem a během relativně krátké doby byla zcela zničena.

Požár vypukl zhruba ve 2:30 ráno a ačkoliv se na místo sjelo 30 hasičských vozů a s ohněm bojovalo přes 100 hasičů, konečně byl uhašen až kolem půl druhé odpoledne. Hrad tak hořel celých 11 hodin a dřevěné části komplexu prakticky zcela zmizely. To se bohužel týká i dominanty hradu, hlavní budovy Seiden 正殿, která narozdíl od některých ostatních budov neměla ocelovou konstrukci a byla postavena kompletně ze dřeva.

Po dvou dnech vyšetřování policie označila možnost cizího zavinění za vysoce nepravděpodobnou. Kromě prohledávání trosek hradu k závěru přispěly i záznamy z bezpečnostních kamer, které neprokázaly ničí přítomnost a tedy ani úmyslné založení požáru. Z výpovědi zaměstnance bezpečnostní agentury, která má dohled nad hradem, jsme se také nedozvěděli prakticky nic. Během své poslední noční pochůzky, na kterou vyrazil zhruba hodinu před vypuknutím požáru, si údajně ničeho zvláštního nevšiml. Když pak požární čidla v budově Seiden spustila alarm a hlídač přispěchal zkontrolovat příčinu,  budova byla normálně zamknuta. Po jejím odemknutí už se mu oheň nepodařilo uhasit.
Jedním z pravděpodobných scénářů je prostá závada elektroinstalace. Od 27. října byl hrad Šuri součástí pětidenního festivalu připomínajícího historii království Rjúkjú. Součástí byla i montáž osvětlení v areálu hradu, pořadatelé festivalu však tvrdí, že když v 1:00 v noci odcházeli, bylo vše v pořádku. Přesná příčina požáru tak zatím zůstává neodhalena.

foto: Japan Times / Kyodo

Stáří původního hradu Šuri není zcela známé. První zmínky o jeho existenci a užívání jsou ze 14. století, tedy z doby sjednocení tehdejších třech nezávislých států a vzniku království Rjúkjú.
Od počátku své historie zažil hrad již čtvrté úplné zničení. V době druhé světové války byl japonskou armádou využíván jako hlavní stan velení a proto se stal cílem amerického útoku. V květnu roku 1945 byl po dobu třech dnů ostřelován americkou válečnou lodí Mississipi, načež byl hrad zcela zničen. Svého obnovení se dočkal až nedávno a dle původní historické předlohy byl znovu postaven v roce 1992. V roce 2000 se pak spolu s dalšími okinawskými hrady (zříceninami) dočkal registrace v organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Ačkoliv lze podotknout, že současná podoba hradu nebyla ani 30 let stará, skutečnou ztrátou jsou historické exponáty, které byly v hradu Šuri vystaveny. Odhadem 400 historických artefaktů bylo zcela zničeno a osud zbytku je zatím nejasný. Z celkového počtu 1500 exponátů bylo totiž zhruba 900 kusů uloženo v ohnivzdorných sejfech, které zatím není možné otevřít. Vysoká teplota způsobená požárem doslova rozžhavila i ocelové schránky a v tuto chvíli se čeká na jejich zchladnutí. Teprve potom bude možné ověřit stav památek uvniř sejfů. Nezbývá než doufat, že stovky starých svitků, maleb, oblečení a dalších uměleckých děl tuto katastrofu přežily.

Naděje však umírá poslední a o tom, že dominanta ostrovu Okinawa bude opět obnovena není pochyb. Již v den požáru bylo hlavním městem Naha otevřeno charitativní konto, kam lze přispět libovolnou částkou na opravu hradu. Do dneška, tedy za pouhé tři dny se na kontě shromáždila neuvěřitelná částka 112 milionů japonských jenů (asi 23 mil. Kč) od 6279 různých dárců.

     foto: autor

J. Č.

Zdroje: Japan Times, Mainichi Shimbun, Okinawa Churashima Foundation, Ryukyu Shimpo

 

Líbil se Vám článek? Zvažte, prosím, podporu blogu a staňte se patronem.
Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Požár hradu Šuri

  1. LED říká:

    Super článek děkuji

  2. Plantation říká:

    To je hodně smutná zpráva 🙁 Snad jej obnoví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.