Práce s energií

Úplně se za ten titulek stydím 🙂

Řekl bych, že postupem času se bojová umění pomalu dostávají do nějaké rozumné roviny. Možná je to jenom můj subjektivní dojem, ale když porovnám dnešní obecné informace o karate s tím, co bylo běžné někdy těsně po revoluci, vývoj je znát.
Stále více lidí jezdí do Japonska a na Okinawu pro kvalitní informace, tedy něco, čeho bylo doposud žalostně málo. A tam, kde chyběla informace bohužel často nastupovala fantazie…

Možná, že mnozí z vás stále mají (stejně jako já) doma knížky, ve kterých se lze dočíst, že karate vytvořili okinawští rolníci k obraně proti japonským samurajům. Že usilovně cvičili kopy ve výskoku, aby mohli srážet samuraje z koní. Že sai je původně nástroj k sázení rýže. Že kata je boj proti neviditelnému protivníkovi. Bylo by toho ještě hodně, jedna perla za druhou.
Úvahu o tom, co se takovému autorovi honí hlavou, když si z nedostatku informací vymýšlí, nechám být. Pořád se ale jedná o takové ty očividné hlouposti, nad kterými se člověk usměje a mávne rukou. Nedávno jsem se dozvěděl, že kdysi nejznámější porevoluční karate spisovatel už si prý za svými knihami tolik nestojí a snad se od některých částí i distancuje. Hmm, to je velmi úsměvné… Můj učitel mi vždy říkal, abych si dával pozor až budu chtít psát knihu o karate, protože jakmile je kniha hotova, už to nikdy nepůjde vzít zpět. Nutno dodat, že sám Kató sensei  nikdy žádnou knihu nevydal (ačkoliv to prý chce udělat až mu bude 70) přesně z tohoto důvodu.

Přesto, že se svět budó pomalu zbavuje pohádek a smyšlenek, některé evergreeny stále přetrvávají. Jedním z nich je fenomén energie. Předpokládám, že jste se s tím již setkali. Je totiž možné se různě dočíst, že „v oddílu xyz se věnujeme práci s energií“, nebo že „energie se skrývá v hara“ a podobné ezoterické dvojsmyslné bláboly.
Ještě nikdo ale nedokázal vysvětlit, co že to ta energie vlastně je. Potenciální? Kinetická? 😀 Asi ne, ona totiž nejde změřit a proto je nutno v její existenci pouze věřit, či doufat. V lepším případě se jedná o „Císařovy nové šaty“, kdy všichni předstírají, že vlastně energii cítí, aby u ostatních nevzbudili podezření, že jsou snad omezení a vnímání mocných sil se jim vyhýbá. V horším případě je to náběh na sektu, protože víra v nezměřitelnou energii je shodná s vírou ve vyšší moc, chcete-li boha. Sociální tlak je mrcha a pokud má navíc mistr trochu charisma a ví, jak si lidi získat, je úplně jedno jestli tomu říkáte léčitelská seance, exorcismus, nebo projekce aktivní ki.

Takový závěr bohužel není vůbec přehnaný. Po světě a dokonce už i u nás fungují celé organizace, které pod nejasnými názvy jako projekce energie, či aktivní energie prodávají veřejnosti sny. Projekce ki, „aktivní body kjúšo“, kiaidžucu, bezkontaktní boj a pár dalších nikdy nefungují na neznámého člověka, naprostá většina vážených energo-mistrů  navíc odmítá předvádět na někom jiném, než na svých věrných ovečkách. A když už konečně dojde k nějaké konfrontaci se skeptikem, dopadne to ve všech případech stejně 🙂

 

Sem tam se stane, že mě někdo nazývá materialistou a má nejspíš pravdu. Ověření důkazem je prostě nezbytná nutnost, která by se bojových umění měla týkat o to víc, že jsou bojová a tedy může jít o zdraví. Pokud bunkai z kata, či její modifikaci nezkusíte provést na někoho v plné rychlosti a „naživo“, jak si můžete být jistí, že neztrácíte čas nácvikem nesmyslů? Tím, že učiteli prostě uvěříte?

Mám ale daleko do nějakého dogmatického odmítání nových zkušeností. To ani omylem. Takže stejně jako uvěřím v duchy/boha/jednorožce/cokoliv ve chvíli, kdy je uvidím, okamžitě přehodnotím své názory na projekci ki jakmile s ní nabydu osobní zkušenost. Už se o podobné setkání snažím delší dobu a jednou už to i vypadalo slibně, ale dotyčný nakonec vždy vycouvá.
Pokud by se našel někdo, kdokoliv, kdo by byl ochoten mě osobně pomocí projekce ki (ideálně bez kontaktu, ale nebráním se ani kjúšo) omráčit, klidně za to i zaplatím. Veřejně se omluvím, pokorně opustím okinawské karate a stanu se žákem onoho mistra, pokud mě přijme 😉 A asi by se nás takových našlo i víc 😀

J.Č.

Líbil se Vám článek? Zvažte, prosím, podporu blogu a staňte se patronem.
Become a patron at Patreon!
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

22 reakcí na Práce s energií

 1. Jakub Němeček říká:

  Ahoj Honzo,

  mám rád skeptiky a sám jsem jedním z nich. Ale pokud si vzpomínám, tvůj skepticismus jde tak daleko, že nepřipouštíš ani pouhou existenci energie zvané čchi. Taková zarytost mě na mém jinak dokonalém učiteli vždy mrzela. Takže otázka, položená ve veřejném prostoru: 1) věříš, že funguje akupunktura? 2) pokud ano, jak si to vysvětluješ?

 2. admin říká:

  Ahoj,

  to jsou věci, netušil jsem, že to tu sleduješ. Už je to pár let…

  Energie ki/čchi, akupunktura, reiki, astrologie, jednorožci… všichni mají společného jmenovatele, tedy nula skutečných důkazů. Proto je nutné v jejich účinky věřit, zatímco pokud by se nějaký důkaz skutečně vyskytnul, už by to nebyla víra, ale vědění, že ano :-). Akupunktura by se zařadila do vědeckých disciplín, což se zatím nestalo.
  Nemá sem asi cenu všechno vypisovat, použít google je lepší. Zatím však ani jedna studie a žádné testování neprokázalo, že by byla akupunktura lepší než pouhé placebo.

  Taky se zeptám. Pokud je okruh nějakých činností, či tvrzení, pro která nejsou žádné důkazy, jak si vybíráš kterým z nich věřit a kterým už ne? Co třeba roh nosorožce jako lék proti horečce, či krvácení z nosu? Nebo některé akupunkturní body ovlivněné rokem narození pacienta (tedy čínským horoskopem)?

 3. martin říká:

  pojem energie, ve východních filozofiích hojně používaná, v různých státech pojmenovaná – prana, cchi, ki apod, často nejednoznačně vysvětlená….. chápu vás, že jste rozumný a zvídavý člověk, co potřebuje důkazy k nějakému téma, jinak nechce ztrácet čas nad něčím. Tak tedy ted k těm důkazům, opírajících se o moderní medicínu, přírodní vědy – matematiku, fyziku a chemii a přesné mechanické měření je několik bodů které jsou velmi zajímavé.
  1, mitochondrie – výrobna energie v těle – moderní medicína jí vysvětluje takto – viz wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Mitochondrie
  nebo takto viz lékařské skripta – http://www.wikiskripta.eu/index.php/Mitochondrie
  2, metabolismus – postup jak vzniká energie – http://www.wikiskripta.eu/index.php/Energetick%C3%BD_syst%C3%A9m_bu%C5%88ky
  3, správné dýchání a okyslyčení – Nejlepším zdrojem energie pro buňku je aerobní oxidace glukózy. Glukóza je sérií metabolických dějů přeměněna na vodu, oxid uhličitý a velké množství energie, které buňka potřebuje k životu. K tomu ale potřebuje kyslík, a musí se nějak zbavit odpadního oxidu uhličitého. viz wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Pl%C3%ADce nebo skripta – http://www.wikiskripta.eu/index.php/Pl%C3%ADce
  4, Bioenergetika buňky – se zabývá tokem energie v živých systémech – skripta http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bioenergetika_bu%C5%88ky

  toto je jen jedna část jak probíhá proces výroby energie, jelikož aby člověk mohl normálně fungovat tak musí mít i nervovou soustavu v těle – která je napojená na mitochondrie, oběhovou soustavu která okysličuje mozek aby v něm správně fungovaly neurony apod.
  1, nervová soustava člověka wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Centr%C3%A1ln%C3%AD_nervov%C3%A1_soustava
  2, mozková činost – wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Mozek 3, Ve fyziologii je akční potenciál (zkratka AP) krátký okamžik, kdy se membránový potenciál buňky rychle zvýší a zase sníží wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Ak%C4%8Dn%C3%AD_potenci%C3%A1l
  4, neuron – wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Neuron
  5, Membránový potenciál – wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Membr%C3%A1nov%C3%BD_potenci%C3%A1l

  samozřejmě že to zdaleka nejsou procesy v těle – viz orgány apod, jen základní procesy výroby energie a součinosti s nervovým systémem podloženými důkazy.

  následující vědní obory se zabývají již využití energie v pohybu
  1, Experimentální biomechanika – http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/experiment_pojmy.php
  2, Kinematická analýza – http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/experiment_metody.php
  3, Energie pohybu člověka – http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/energie_energie.php
  4, Práce pohybu člověka – http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/energie_prace.php

  tady jsou celé kapitoly – http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/index.php

  tak a ted něco o matematice, přesněji o substituci
  Substituce je nahrazení složitějších výrazů jednoduššími výrazy. Používá se u složitých výrazů a výpočet je pak jednodušší (snadnější)
  a následně i ekvivalenci – vzájemné vyplývání dvou logických výroků ze sebe sama

  jistě, ted přemýšlíte, proč ta substituce, či ta ekvivalence, jak to do sebe zapadá, ale přemýšlejte chvíli o moderní vědě a některé z filozofií.
  věda definuje například, že mitochondiriím pomáhá dýchání viz předchozí bod a že clověk potřebuje různé živiny z jídla, pro správné fungování i vodu, slunce na vitamíny D apod. jedna z filozofií by definovala odpověd, že člověk využívá energii z vesmíru. pokud to porovnáte tak co definuje věda je to že člověk potřebuje ke správnému fungování okolí – slunce, jídlo, pití, kyslík a důkladně seznamuje s principy jednotlivých bodů na člověka, zatímco taková filozofie definuje toto tím způsobem, že člověk využívá energii s vesmíru – jídlo pití a pod – to co je venku je zároven i vesmír – slunce je planeta ve vesmíru, země také apod. tím pádem obě disciplíny – filozofie a věda si prakticky stejnou věc vysvětlují pod jinými pojmy, ale s tím rozdílem že věda se opírá o hmotné důkazy tím pádem to je substituce – vesmír = jídlo, pití, slunce a x dalších potřebných věcí co člověk potřebuje jak je definuje věda.
  nebudu tu porovnávat vědu vs jiné filozofie to ne, ale na otázku, že jste ještě neviděl žádný důkaz o nějaké takové teorii energie, byste měl shlédnout toto video, na kterém vědci testují teorie a mýty o bojových umění a v této epizodě zkouší takzvanou železnou košili.
  mají moderní měřící přístroje a výsledky jsou věděcky ověřovány.
  https://www.youtube.com/watch?v=2tb8bWbA678
  je to velmi zajímavé video…….. ale na to se už koukněte sami DDDDDD

 4. Jakub Němeček říká:

  Ahoj Honzo,

  občas sleduju z nostalgie, a teď konkrétně jsem tu byl proto, že potřebuju něco dělat a zvažoval jsem to.. Ale protože už vím, co by mě čekalo, ptám se, jestli by ti vadilo, kdybych třeba chodil ze začátku jen na rozcvičky?

  Jinak, mám jednoduchý metr: věřím tomu, co jsem na vlastní kůži zkusil, že funguje. Akupunktura mě jednou vyléčila z dost vleklého problému, „zápaďáci“ do mě cpali antibiotika horem dolem, pak do mě zapíchli jehly, omdlel jsem a když jsem se probral, vychrchlal jsem kupu hlenu a byl zdravý. Později se nemoc samozřejmě postupně vrátila, ale už ne tak silně a dostal jsem se z toho. Co píšou nějaké studie, je mi jedno, studie se dají zaplatit na tu či onu stranu, ale tohle byla zkušenost a fakt to NEBYLO placebo.

  Ostatně, jak bys dokázal vysvětlit, že Číňani to používaj tisíce let? Všichni na placebu?

  Od té doby jsme na tu kliniku „poslali“ pár maminek s dětma, který měly vleklý problémy, ekzémy apod., západní medicína bez šance, a tady najednou viditelný pokrok a úplné vyléčení. Já vím, ty řekneš: „víra tvá tě uzdravila“, ale v tom případě bys příkládal iracionální energii samotné víře, psychice, která zařizuje to s tím placebem.

  Veselé Vánoce
  Jakub

 5. nesto říká:

  Martine,

  sepstal jste docela list informací, polopravd a takových trochu úsměvných tvrzení, trvalo by dlouho tu reagovat na vše a bude-li diskuze pokračovat, jsem si jist, že se k tomu vrátíme, ale v tomto příspěvku se chci věnovat vašemu „průkaznímu“ videu.

  NGC není sofistikovaná vědecká laboratoř, je to populárně naučná stanice a to populární, hlavně v posledních letech, významně převažuje. Výsledkem jsou pak pořady o „pravěkých mimozemšťanech“, biblických příbězích a mimo jiné i to, co jste poslal vy.
  To video působí věrohodně, není-liž pravda. Pojďme se tedy podívat co je špatně z vědeckého hlediska na jejich metodě:

  1. Člověk testovaný a člověk testující jsou spolu vystupující umělci, jsou spolu sehraní a do experimentu nebyl připuštěn nikdo nezaujatý.

  2. První test měl za následek odskočení baseballové pálky do více jak původní pozice při nápřahu. Co se muselo stát, aby k tomu došlo? Buďto tělo testovaného dokázalo pálce dodat energii větší než byla její předchozí pohybová energie a to o tolik, že přemohla veškerou sílu testujícího, tedy byla více než dvojnásobná. Nebo v extrémním případě testující vší silou pálku před dopadem brzdil a od testovaného jí následkem toho odtáhnul.
  Test nebyl opakován a okolo stojící diváci nebyli k testu připuštěni. Síla nebyla změřena a primitivní zpomalený záznam byl pouze z nejméně informativního úhlu. Škoda.

  3. Druhý test je ale ještě víc zarážející. Kopí nejen, že je z tak nevhodného materiálu, že se ohýbá při minimálním zatížení, ale navíc má ještě „hrot“ zakulacený a čepel má dostatečně velkou plochu, aby při ohnuní vůbec nepůsobil největší silou na špičce, ale rozložil ji do celé plochy čepele. Jaký byl tedy smysl této demonstrace mi zůstává záhadou, na kterou mi neodpoví ani pámbů…

  Hra energií to tedy rozhodně byla. Pohybová energie, brzdná energie, rozklad sil na plochu… Tomuhle že se tedy říká Cchi? Nechápejte mě špatně, je to krásný příklad toho, že se proti všemožným útokům dá bránit, kupříkladu krásným příkladem bojovně efektivního rozkladu sil, do co největší plochy, jsou neprůstřelné vesty. Jsem si jist, že tyto poznatky se dají využít i v bojovém umění, ale ruku na srdce, demonstrace to byla otřesná a matoucí.

 6. martin říká:

  a ted mi povězte ještě jak jste řekl, polopravdy a úsměvné tvrzení, kde v příspěvku byli a vysvětlete to proč to tak je. jen připomínám, že zdroje z vikipedie jsou v přírodních vědách a medicíně obecně dokázaná. a to srovnání věda a filozofie s jejich substitucí? filozof třeba řekne že člověk využívá energii s vesmíru například…. je to špatně? věda řekne zase že člověk potřebuje různé minerály nebo vitamíny či x mnoho dalších věcí pro fungování které využívá z okolního prostředí…. to je zase fakt podložený důkazy. pokud se zamyslíte nad tímto příkladem tak zjistíte že okolí člověka je vlastě i ve vesmíru, jelikož každá částice se nacházi ve vesmíru z vědeckého hlediska a z filozofického – je to paralela k člověk a vesmír. nebo není? pokud si to nemyslíte tak tento příklad můžete vysvětlit jinak pokud to je to směšné tvrzení. to není odpověd, jen taková možná paralela.

 7. martin říká:

  jinak nevím jak je konstruováno kopí, používajícího v kung fu, ale aspon ten test s tím kopím měl dvě věci, první bylo zařízení snímající tlak od člověka co působí na to kopí aby byl změřen vzpěrný tlak – boulení – toho kopí a druhá věc že tlačil zrovna na krk, kde je z těla nejméně svalstva – je to jeden z vitálních bodů nejzranitelnějších – a působil silou na kopí 2900 pounds to není jen tak málo…… jinak si nemyslím že by toto kopí které bylo ve videu bylo nějak upraveno, například zde jsem našel krásné fotky kopí na wushu http://p1.pkcdn.com/lanca-kungfu_596395.jpg http://www.wle.com/media/CombatTraditionalSpear.jpg http://www.wle.com/media/W032.jpg
  tak to aspon vypadá na běžné kopí se kterém cvičí ve wushu. jinak technika železné košile je jakési otužování, které je velmi využívané i v okinawském karate.

 8. nesto říká:

  Martine,

  tak předně bych vás chtěl opravit s termínem „výroba/vznik energie“. Možná mi řeknete, že je to slovíčkaření, ale přijde mi to dost důležité. Vždy se totiž jedná jen a pouze o přeměnu energie. Slunce není planeta, ale hvězda.

  Tvrzení, že ezoblábol o energii z vesmíru, je vlastně ve skutečnosti myšlen tak, že jsme součástí vesmíru a tudíž, když se dobře nadlábnu a nadýchám, tak mám energii z vesmíru, je prostě úsměvné a pro všechny lidi, kterým takové tvrzení řeknete bez tohoto vysvětlení, bude matoucí.
  Navíc to ani není pravda, když mi ezoterik tvrdí, že dokáže cestovat po vemírných drahách, mezi různými světy a povídat si s vermírnými bytostmi, tak tím nemyslí, že chodí z domova do práce a povídá si s kamarády, ale fakt věří tomu, že jeho večerní halucinace jsou víc než jen halucinace.

  Filozofie si rozhodně nemá co vysvětlovat a vytvářet si nějaké vlastní matoucí pojmy. Pokud filozov zkoumá vědecká zjištění, může přijít s otázkami, ale zcela zákonitě nemůže přijít s odpověďmi. Já vím, že existují prázdné filozofické pojmy jako metafyzika, ontologie apod, ale to že nad něčím někdo hodně přemýšlí a vydává vlastní výmysly a pojmy za vysvětlení z toho nedělá „jiný úhel poledu“ na stejnou věc jako ve vědách, ale pouze nápad nebo chcete-li myšlenku, nic víc.

  A to v čem já osobně vidím největší problém a proto mě vytáčí i váš příspěvek, i když jste to přímo nenapsal je, že filozofové si trvají na svém, i když své myšlenky nemají podloženy empirickými důkazy, oponují vědě a schovávají se ubohá slova jako víra. Pokud něco věda neprokáže a filozofická tvrzení se nepotvrdí, taková filozofie by měla zemřít a ne ten blud dál šířit a dál ho podporovat. A substituce výrazů je přesně to, čeho filozofové vyloženě zneužívají pro svoje další a další bludy.

  Nechci tím brojit proti všem filozofiím, protože ne všechny jsou špatné, ale vy jste nijak nespecifikoval, o kterých se bavíme a tak přímo usuzuji, že jde o blbiny jako cchi, karmu, homeopatii, nosorožčí afrodisiaka, bohy, duchy, chupakabry, matky panny, nesmrtelnost, mimozemské návštěvníky a Santu Clause…

 9. admin říká:

  Jakub: Já se takovým zkušenostem nebráním a dokonce je vyhledávám, nebo jsem to tedy aspoň v minulosti dělal. Problém všech pavěd je ten, že si sice vždycky najdou někoho, koho osloví, ale zároveň je také velké množství lidí, na které nepůsobí.
  Sám mám zkušenost s akupunkturou a dokonce i s tzv. suidama (baňky, ze kterých se nechá vyhořet vzduch a které se pak přicucávají na tělo), obojí v JPN. Kromě takového toho pocitu osvěžení a pravděpodobně chvilkového zlepšení krevního oběhu nebyl výsledek žádný. A to jsem zrovna na těch jehlách byl snad 10x a utekl jsem tam odsud až ve chvíli, kdy mi dotyčný „lékař“ řekl, že moje skokanské koleno (patelární tendinopatii) způsobuje špatný žaludek a ten je zase způsoben tím, že jsem se narodil v roce kohouta… Nutno dodat, že mi koleno vyléčila rázová vlna, ověřená vědecká metoda… a to jsem na ní šel jako největší skeptik a připraven na to, že se budu s kolenem potýkat celý život.
  Metody pavěd bohužel fungují jen na někoho a jen na některé problémy. To, že dokážou dočasně zlepšit nějaký problém, může být způsobeno různými faktory, viz to zlepšení krevního oběhu atd. Sám ale říkáš, že se Ti pak potíže vrátily…
  Právě proto to tomu shrnutí do pojmu placebo nahrává, ačkoliv všichni, komu to kdy pomohlo odpřísáhnou, že v jejich případě to placebo nebylo. Úplně stejně jako testovaný subjekt, kterému podáš místo extáze acylpyrin (ano, trochu vyhrocený příklad, ale účelu poslouží 🙂 )

  No a účast na tréninku bych radši probral mejlem, napiš mi prosím na info zavináč bujutsukan.cz až najdeš čas 🙂

  A jinak hezké svátky i nový rok, měj se krásně.
  H.

 10. admin říká:

  Martin:
  s tím otužováním v okinawském karate prosím opatrně. Ano, cvičíme nejrůznější otužovací drily, ale to není důvod si vymýšlet neexistující energie. Od svého učitele jsem o ki/čchi nikdy neslyšel. To, že se pojem ki vyskytuje v japonštině běžně, ale že má úplně jiný význam, to by asi vydalo na další článek (dobrý nápad 🙂 ).
  Otloukání má dva aspekty. Jeden je psychický a jde tedy o to, že dotyčný už přesně ví na jakou bolest se má připravit a co ještě vydrží a co už ne. Člověk si zvykne na ledacos, pokud s tím má zkušenost. Druhá stránka věci je např. postupně zbytnění cévních stěn, které má pak za následek výrazné potlačení tvorby modřin a otoků. To samé se děje i s kostní strukturou, viz Wolffův zákon, o kterém jsem zde na blogu již psal.
  Když to pak vezmu z druhé strany, jsou přece na světě i spousty lidí (u nás nejznámější Franta Kocourek), kteří provádí stejné úkony jako pán na videu a přitom o nějaké čchi a jejím plynutí nic neví. Pouze posilují a věnují se zkoumání a nácviku podobných triků. Slovo trik celou tuto disciplínu myslím vystihuje nejlépe.

  S pozdravem,
  J.Č.

 11. Jakub Němeček říká:

  nesto, admin:

  Pánové, já nemám rád nekonečné flamy, ale jako chovatel jednorožců se cítím dotčen. Můžete mi prosím racionalisticky vysvětlit, JAK to dělají? Nejprve se prosím koukněte na tohle video, jak to asi dělá podvodník:
  https://www.youtube.com/watch?v=ZwvYkRzpq4g

  A potom na tyhle tři, kde to stejným způsobem vysvětlit nejde:
  https://www.youtube.com/watch?v=9OvVltLwkLQ
  https://www.youtube.com/watch?v=5ImPQ3xc1Qc
  https://www.youtube.com/watch?v=0uPzWknP5OU

  Nepište, prosím, že je pod vaši úroveň se tím zabývat. To by bylo iracionální vysvětlení problému tím způsobem, že problém zahodíme. Jediné racionální vysvětlení, které si umím představit, je svalová síla – že se někdo udrží na jedné ruce. Je to podle vás možné? Ale v případě posledního videa se mi nezdá možné ani to.

 12. admin říká:

  Opravdu tady chceš řešit kouzelnické triky?

  Odpověď není svalová síla, ale podobná chytře schovaná konstrukce, jako na tom prvním videu. Nápovědou jsou drobné detaily a cirkus a odvádění pozornosti… proč se asi na posledním videu ta holka hned otočí zády a odchází do ztracena? Protože má pod oblečením tyč… atd.
  Tohle musíme ukončit 🙁

 13. nesto říká:

  Škoda, že jsem ještě na tyhle svářeče nikde nenarazil. Zajímala by mě jejich reakce, kdyby jim tu tyč někdo rozhoupal 😀

 14. Jakub Němeček říká:

  nesto: občas jsem je viděl i v Praze okolo Staromáku, takže je možné to vyzkoušet 🙂 Jsou to ale určitě ti s tou konstrukcí, protože vždycky jeden sedí na zemi a druhý na tyči nad ním. Ty druhé považuju za „lepší oddíl“.

  admin: tento můj příspěvek je poslední, protože je to koneckonců tvůj blog a je to blog, kterého si vážím, takže respektuju pokyn k ukončení diskuse. Ale bohužel z ní „racionalisté“ nevycházejí vítězně, protože přesně podle očekávání problém banalizovali, zesměšnili, odsunuli („kouzelnické triky jsou pod mou úroveň“). Myslím si, že soudný člověk nemůže v těch dalších třech videích předpokládat nějakou mechanickou konstrukci. Například i kdyby ta holka měla tyč zabodnutou do země, stejně by nemohla udržet váhu toho chlápka. Je to fyzikálně nesmysl. Myslím, že je to tak, že ve všech případech oni přenášejí váhu horní poloviny těla na oporu a nohy si „nějak“ odlehčují. Pro účely téhle diskuse je jedno, jak. Pro účely téhle diskuse je podstatné, jak snadno a jak rychle sklouzl racionalista k iracionálnímu řešení, jen aby se té věci zbavil.

 15. admin říká:

  Upřímně nevím, co jsi čekal. Ani u ostatních kouzelníků (v TV, kdekoliv) nejsem schopen odhalit jejich triky. Můžu zhruba vědět, o co jde, ale konkrétní postup asi jako divák na místě sotva vymyslím. Znamená to, že mají nadpřirozené schopnosti? Nebo prohru racionálního myšlení?
  Jak se tedy chovat, aby k důkazu existence nadpřirozena nesloužily kabaretní triky? Okamžitě je rekonstruovat a všem ukázat, nebo aspoň zjistit, jak konkrétní trik přesně funguje a někam to napsat… a pohřbít tak veškerou srandu, které nakonec takový trik měl sloužit 🙂
  Vzdávám se tedy. Svařovat sou vlastní konstrukci určitě nepůjdu a poklud to neudělám, nemám v ruce hmatatelný důkaz. Je to ale jako kdybys tvrdil, že auta pohánějí démoni jenom proto, že ti nejsem přesně schopen popsat chod motoru 🙂

 16. nesto říká:

  Tak dost, já jsem si fakt myslel, že s těma kouzelníkama jste si dělal srandu. To že jsou části nosné konstrukce demontovatelné neznamená, že to není tentýž trik. Pokaždý mají plandavé oblečení, aby pod ním nebylo nic vidět a pokaždé se dotýkají země něčím, co je dostatečně velké, aby to schovalo ocelovou trubku (je to až do očí bijící, ty hadry jim občas víc jak zdvojnásobí objem těla). Navíc si můžete všimnout, že ty naskaovači v posledních videích ani moc nezvládají to samotné naskočení, takže když zvednou nohy, vypadají, že sedí dost nepohodlně.

  Odjímatelná hůlka se dá udělat variací různých ocelových spojek, od bajonetů, různých záskoků, až po úplně obyčejné osazení. Co je potřeba, aby účinkující byl co nejlehčí, protože každé kilo navíc, bude potřebovat dělat tu konstrukci robustnější a méně uvěřitelnou.

  Tohle není o kažení zábavy z kouzelnických triků, podle mě je větší zábava přicházet na to, jak to udělali, než žít v klamu, že to je skutečně kouzlo. Největší zábava pak je zjistit, že vám kouzelník nebo lidi kolem během triku napověděli, jak to udělal a vy jste to nezaregistroval. Kupříkladu v televizi byl jednou trik, kdy zmizelo letadlo přímo před hromadou diváků a moderátor říkal „na tomto letišti nejsou žádné nákladní výtahy do podzemních prostor“ 😀 😀 😀

  Pokud vám nejsou jasné i další triky, sem s nimi 🙂

 17. Jakub Němeček říká:

  šmarjá kucí, vy mi prostě nerozumíte. Já nevěřím v „nadpřirozeno“, já si jenom myslím, že spoustu věcí o člověku ještě nevíme a nemůžeme předem odmítat něco, co ještě „naše věda“ nepoznala. Naše věda, pokud vím, svého času tvrdila, že z nebe nemohou padat kameny, protože tam žádné nejsou (racionální zdůvodnění toho, proč neexistují meteory). Na závěr si nemůžu odpustit toto pěkné videjko, je tam spousta zajímavých detailů.
  https://www.youtube.com/watch?v=I_knyr-msTc

 18. nesto říká:

  S tím, že věda kdy tohle tvrdila, si dovoluji nesouhlasit. Myslím že tady vy máte možná trochu nepřesné informace o tom, co věda je. Věda není entita, která vytváří tvrzení a nutí lidi učit se tuny informací. Je to proces poznávání světa a vytváří koncept pravděpodobnosti, kterým dokáže velice podrobně popsat vešekeré dění, opakuji VEŠKERÉ. Tím nechci vědu nějak zveličovat, ale pokud něco existuje, můžeme to začít zkoumat a popsat to. „Kameny nemohou padat z nebe, protože tam žádné nejsou.“ není vědecké tvrzení, i když z pricncipu věci ho může pronést vědec a kterýkoli jiný člověk. Media v tomhle dělají dost bordel, protože cokoli kdo kdy někdo řekne u piva, se nám okamžitě předkládá jako „Američtí vědci zjistili“. Vědecký pohled s tímto závěrem by zněl asi takto: „Nad zemí dosud nebyl zaznamenán žádný kámen a proto je nepravděpodobné, aby odtud kdy nějaký přiletěl.“ Fascinující je, že takto formulované to je pravda do dnes, jen s tím rozdílem, že jsme zpřesnili naše poznání o velkou spoustu nových informací v podobě pozorování vesmírných těles. Přesto po Zemi chodí miliony lidí, kteří za život nikdy neuvidí meteorit, i když tu pravděpodobnost, že jim někdy přistane u nohy je.

  Takže teď k lidskému tělu. O lidském těle toho nevíme hodně, ale hrubý obrázek už máme a to velice dobrý, v mnoha ohledech velice detailní. Taky tu máme obrovské spousty informací z fyziky, chemie, které se dají na poznávání lidského těla (biologie) uplatnit. Důvod proč se tedy nikdo nechce zabývat „energiemi“ cchi, karmou, levitací a podobně, je ten, že už experimenty byly vykonány a žádná z tvrzení o těchto „energiích“ se nepotvrdila. Je to jednoduchý proces: aby tvrzení bylo smysluplné, je potřeba, aby bylo falzifikovatelné, to znamená, že se určí co se musí splnit, aby tvrzení bylo považováno za pravdivé a pokud to nesplní, bude považováno za nepravdivé. A tímto procesem zkoumání žádná z ezoterických energií nikdy neprošla vítěžně.

  Neberte mě špatně, jestli je na světě někdo, kdo chce znát pravdu a vědět to co stále neví, jsem to já. Ale stále dokolečka se zabývat něčím, co už bylo defakto vyvráceno, je nesmysl.

 19. lubos říká:

  Zdravim.
  Mozna sa vyskytla moznost zazit energiu „Qi“ na vlastne oci.
  😉
  V Prahe bude vystupenie shaolinskych mnichov: http://www.shaolin.cz

 20. peony říká:

  nesto, vysvetľujete to presne spôsobom ako A.DRAGAN v knihe Kvantechismus, aj s jeho prirovnaniami k filozofom 😀
  Môžme ísť niekedy na pivo?

 21. nesto říká:

  Ahoj peony,
  o Andrzeji Draganovi jsem do teď nikdy neslyšel, ale z vašeho popisu zní jako fajn chlapík 😀
  Já za svého „učitele“ považuji spíš Neila deGrasse Tysona (a jemu podobné), který podle popisu napsal velmi podobnou knihu jako je Kvantechismus a to Astrofyzika pro lidi ve spěchu. Ale víc než cokoli doporučuji jeho přednášky na youtube ;-).

  Na pivo ísť môžeme 🙂

 22. peony říká:

  Ahoj nesto,
  ďakujem za referencie, tiež na youtube nedám dopustiť na
  3Blue1Brown ^_^
  Atrofyziku od N. Tysona určite zaradím na book list 🙂

  Ok, naše identity pozná admin, čiže kontakt cez neho. Budem sa tešiť na invenčný rozhovor! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.