Rozbití dódžó

Bulvární titulek poutající pozornost? Tak trochu…

Ve skutečnosti je to ale přímý překlad japonského výrazu Dódžó jaburi 道場破り, o kterém bude dnešní článek. Jaburu je sloveso, které se nejčastěji překládá jako roztrhat, ale v závislosti na kontextu je možné použít slova jako rozbít, zničit, ale i prohrát.
Slovo dódžó nejspíš všichni znají a tak začíná být jasné, že jsem si při psaní toho titulku moc nevymýšlel.

Dódžó jaburi je, v kostce shrnuto, označení pro vyzývací zápasy mezi jednotlivými kluby bojových umění. Jde tedy zhruba o to, že se zástupce nějakého dódžó vypraví na trénink konkurenční organizace, či mistra a vyzve jej na zápas. Pro vyzvaného je otázkou cti přijmout a ukázat své schopnosti. Dódžó jaburi může mít mnoho forem, kdy například vyzyvatel musí porazit tři žáky (ty nejlepší samozřejmě) z dotyčného klubu, než má nárok na boj přímo s učitelem.
Výsledek je nemilosrdný. Pokud je vyzyvatel lepší a nikdo proti němu neobstojí, dódžó je zničeno a musí ukončit činnost. To je spojeno i s demonstrativním sejmutím a rozbitím venkovní cedule (kamban), případně jejím zabavením jakožto trofeje. Pro daný klub je to tak otázka existence a proto se předpokládá, že do boje dají všechno. To samozřejmě znamená boj zcela bez pravidel, často i nefér jednání atd. Vyzyvatel pak čelí jedinému riziku, tedy tomu, že se s ním nebude nikdo (zcela pochopitelně) párat a že domů neodejde po svých.
To je docela drsné, ale dřív, než tuto praxi odsoudíte, nebo se vám zalíbí, je nutno říct celou pravdu. Ačkoliv je dódžó jaburi všeobecné známé a v Japonsku se na něj můžete zeptat prakticky kohokoliv, historické podklady žádné nejsou. Zápasy za těchto podmínek jsou výsadou románů, komiksů a filmů, nejčastěji tzv. džidaigeki. Ačkoliv jsou doloženy obvyklé zápasy mezi jednotlivými školami bojových umění, o dódžó jaburi spojeném s ukončením činnosti bohužel není záznam žádný.

A nebo je to jinak? 🙂

Při brouzdání na internetu (ne, ve skutečnosti jsem usilovně hledal podklady k dódžó jaburi) jsem narazil na výpovědi lidí, kteří s vyzývacím zápasem mají zkušenost… špatnou zkušenost.

Na japonském internetu funguje mnoho stránek s nejrůznějšími dotazy, na které odpovídá široká veřejnost. Tedy něco na způsob Yahoo answers, určitě to znáte.

Na tomto odkaze http://qa.news.mynavi.jp/question/9270/ jsem nalezl zajímavé povídání:

田舎で空手の道場を経営しているのですが、道場破りされました。本当に道場破りなんて存在するとは思っていなかったので、死ぬほどビビリました。
道場にいる人間全員が組み手で負けてしまったので、今現在道場に看板がない状態です。返してほしいです。でも道場破りされたので返してともいえず…。
空手で茶帯以上の方にうかがいたいのですが、これって勝手に新しい看板を作ってもいいものでしょうか?でもそれはそれで我々のプライドが許さないような気もします。

Zhruba překládám:

„Provozuji na venkově karate dódžó a setkal jsem se (bylo mi provedeno) dódžó jaburi. Vůbec jsem netušil, že dódžó jaburi opravdu existuje a k smrti mě to vyděsilo.
Všichni členové našeho dódžó v kumite prohráli a tak v současnosti nemáme žádnou vývěsní ceduli. Rád bych ji dostal zpátky. Ale jelikož jsme prohráli, nevrátí nám ji…
Rád bych se zeptal všech, kdo mají alespoň hnědý pás v karate, můžu si v tomto případě prostě nechat vyrobit ceduli novou? Mám však pocit, že bychom tím ztratili veškerou hrdost…“

Odpovědi na tento dotaz jsou různé, jak už to tak bývá. Někteří radí si prostě pořídit novou ceduli a neřešit to, jiní tvrdí, že by to vedlo pouze k další výzvě na zápas. Takže co člověk, to názor…
Je pravda, že ani zde nelze ověřit, jestli si dotyčný tazatel jenom nevymýšlí. Podobné odkazy jsem však našel i jinde, někde to byly dokonce zmínky o nefér jednání (útoky zezadu atd.) ze strany vyzvaného dódžó atd. Názor si tedy udělejte sami… 🙂

Zbývá už jen úvaha.

 • Co myslíte, je dódžó jaburi smysluplná činnost? Měla by mít své místo ve světě bojových umění? Je dost možné, že by se tak výborně oddělilo zrno od plev a zázračných velmistrů s vysokými dany by razantně ubylo… Na druhou stranu by tak mohly skončit i kvalitní kluby jenom proto, že prostě narazily na někoho lepšího…
 • Jak byste reagovali na dódžó jaburi? Přijali byste výzvu? Zavolali policii? Soudili se? Vyřešili to jinak, třeba i nefér?
 • A pokud byste přijali a prohráli, ukončili byste činnost?

Není to úplně jednoduché uvažování.  Napiště váš názor klidně do komentářů pod článkem.

Bojovým uměním zdar! 🙂

J.Č.

Fist-of-Fury-bruce-lee-

Líbil se Vám článek? Zvažte, prosím, podporu blogu a staňte se patronem.
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Rozbití dódžó

 1. Pavel říká:

  Velice zajímavý článek. Děkuji za něj.

  Já osobně bych dódžó jaburi přivítal. V případě prohry bych bez váhání dojo uzavřel, začal mnohem víc trénovat a za pár let bych jej chtěl „získat zpět“.

 2. admin říká:

  Díky za ohlas a názor!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.